הליכי גירושין

הליכי גירושיןההחלטה להתגרש היא החלטה משנה חיים. זוגות רבים העוברים קשיים, מנסים לעשות הכול כדי להימנע מהצעד האחרון שלעיתים הינו בלתי נמנע והוא – גירושין. ההחלטה עצמה יכולה להגיע מבן זוג אחד או שהיא יכולה להיות החלטה משותפת של הזוג. בכל מקרה שבה התקבלה ההחלטה על פירוק קשר הנישואין, וההחלטה הינה החלטה מבוססת שנשקלה בכובד ראש והינה המוצא האחרון מבחינת בני הזוג, אזי כדאי לגשת תחילה לייעוץ משפטי, על מנת לדעת ולהסדיר את הליכי הגירושין באופן היעיל, המהיר והמסודר ביותר.

פניה לעורך דין גירושין

פנייה מוקדמת לעורך דין או מגשר לצורך הסדרה וייעוץ בדרך שבה יש לגשת להליך הגירושין, יכולה להכתיב את התנהלות בני הזוג מרגע זה ואילך. הליכי הגירושין בכל מקרה הינם מהלך לא קל נפשית ורגשית, והם מהווים טלטלה עצומה על החיים, לא כדאי להוסיף לכך גם מלחמות ומאבקים עם בן הזוג שלעבר.

עורך דין או מגשר המתמחים בגירושין ובדיני משפחה יידעו לסייע לבני הזוג המתגרשים לנתב את הדרך באופן הטוב ביותר עבורם ולמנוע מאבקים מיותרים, אם זה על רכוש, על הסדרי ראיה או משמורת על ילדים ודמי המזונות.

המצב האידיאלי הוא שבני הזוג מצליחים לכתוב יחד הסכם גירושין ובו מפורטות הזכויות והחובות של כל צד להסכם. ההסכם יכול לכלול כל פרט אותו מבקשים בני הזוג להסדיר ביניהם בכל הנוגע לחייהם בנפרד, החל מגובה דמי המזונות, הסדרי ראיה של הילדים, חלוקת רכוש ואף תצהירים המפרטים את רכוש המשפחה.

מירוץ סמכויות

אין מניעה כי בני זוג ילכו יחד להתייעץ אצל עורך דין גירושין או מגשר אחד, והם יכולים גם לבחור להתייעץ אצל עורך דין משלהם. העצה הראשונה אשר בוודאי תעלה היא שאלת "מרוץ הסמכויות". אחת התוצאות הפחות רצויות בהליכי הגירושין הוא הגשת תביעה לערכאה משפטית לצורך מיצוי הזכויות. לאחר קבלת הגט יכולים בני הזוג לבחור היכן להגיש את תביעתם בשתי ערכאות מקבילות, להן סמכות לדון בענייני שהם "אגב גירושין": בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני.

מי מבני הזוג אשר יקדים ויגיש את התביעה הוא זה אשר "יקנה" סמכות, והתביעה תתברר כולה שם. לרוב, יבחרו הגברים להתדיין בבית הדין הרבני, המקל יותר בכל הנוגע לזכויות וחובת הבעל ונוקט גישה מעט יותר מיושנת.

מאידך, יטו הנשים להגיש את התביעה בבית המשפט לענייני משפחה, אשר מקנה לתא המשפחתי מעמד שוויוני יותר. חשוב לדעת לקרוא את השטח ולהקדים בהגשת התביעה בערכאה המשפטית, אשר תטיב עם בן הזוג המבקש להגיש את התביעה.

חלוקת הרכוש

הליך הגירושין כולל איתו גם את הסדרת חלוקת רכוש בין בני הזוג. כדאי מאוד כי כל אחד מבני הזוג יערכו רשימה של הרכוש שבידם בצורה של תצהיר או רשימה. הצהרה כי זהו כל הרכוש יכולה למנוע מצב של ניסיון להברחת נכסים על מנת שאלו לא יהיו חלק מחלוקת הרכוש.

רשימת הרכוש צריכה לכלול כל רכוש בצורה של מיטלטלין, מקרקעין, כספים בחשבונות הבנק וחסכונות שהינם הרכוש המשפחתי הכולל. במקרה ואחד מבני הזוג אינו מוצא מידע על הרכוש המשותף או הרכוש האישי של בן זוגו, הוא יכול לפנות בעזרת עורך דינו לחוקר פרטי, שיסייע לו באיתור חשבונות הבנק, הממון והנכסים שאותם בן הזוג מסתיר. במקרה שאין לבני הזוג רכוש משותף, הליך הגירושין עשוי להיות פשוט יותר.

כמו כן, קיימת חשיבות רבה בעריכת צוואה בעת הליך הגירושין, לשם הסדרת הירושה והעיזבון למי שהאדם שרושם את הצוואה חפץ בכך. שכן, אם במהלך תהליך הגירושין בן הזוג הולך לעולמו, בן זוגו יקבל באופן אוטומטי את הירושה שמגיעה לו לפי החוק.

הליכי גירושין – לתמוך בילדים

נדבך נוסף וחשוב במהלך הליכי גירושין הוא הילדים. חשוב לזכור כי ההורים אינם מתגרשים מהילדים וכי הילדים המעורבים בהליך הגירושין עוברים טראומה לא קלה. במקביל להליכי הגירושין יש לקת את הזמן כדי לסייע ולנסות להפחית עד כמה שניתן את הסבל והכאב שנגרים לילדים בגלל הגירושין.

בני זוג רבים שוכחים לעיתים כי הילדים אינם חלק מהליך הגירושין ואינם קלף מיקוח בדרך למיצוי זכויות אחרות. הילדים יטו להאשים את עצמם או לנקוט בצד, לרוב הצד החלש יותר, ועל כן כדאי לגשת לסיוע פסיכולוגי או לייעוץ במסגרות שונות המתמחות בדיני משפחה.

בכל מקרה בו אתם שוקלים פתיחה של הליכי גירושין, פנו לייעוץ משפטי ראשוני לצורך קבלת הכוונה וסיוע באשר לדרך הנכונה להתנהל בכל הנוגע למיצוי זכויותיך מול בן הזוג ולמניעת מקרים עתידיים של הפרת הסכם גירושין.

===> פנו עכשיו לייעוץ מיידי בנושא דיני משפחה לעו"ד ערן עזרא - טלפון 072-2570465 <===