גירושין ברבנות

בני זוג בישראל המעוניינים לסיים את קשר הנישואין ביניהם, חייבים לעשות זאת על פי הדין ההלכתי גירושין ברבנותולהתיר את מתן הגט ברבנות. הרבנות הינה הגוף אשר מוסמך להעניק ולהכריז על גירושין בישראל. במידה ובני זוג החליטו מתוך הסכמה מלאה בדבר פירוק השותפות, הם צריכים לגשת יחד לרבנות כדי לערוך את הטקס המכריז על גירושין. חשוב לדעת כי גט חייב להינתן מתוך רצון חופשי של בני הזוג, על מנת שהוא יהיה גט כשר וייתקבל על ידי הרבנות. טקס הגירושין עצמו הוא טקס דתי הלכתי בו "מגרש" הבעל את האישה כשלאחר אותו טקס, הזוג בעצם מוכרז כזוג גרוש.

גירושין ברבנות – מסמכים ועדים

בני הזוג צריכים כאמור לפנות לרבנות יחדיו כדי להסיר את מתן הגט. ביום זה יש להצטייד באגרה לרבנות, תעודת הנישואין של הזוג, הכתובה שנחתמה במעמד הנישואין ועדים שמכירים את בני הזוג.

עם הכניסה לאולם הדיינים לצורך עריכת הטקס, בני הזוג יכנסו יחד עם העד שמכיר אותם היטב ויכול להעיד כי אכן בהם מדובר. בניגוד לעדים בטקס הנישואין, בטקס הגירושין ניתן להביא קרובים מדרגה ראשונה כעדים. לאחר שבני הזוג הזדהו וזוהו על ידי העדים, יחל הסופר לכתוב את נוסח הגט על גבי קלף.

הליך זה יכול לקחת זמן ומאלץ את בני הזוג להמתין מספר שעות לסיום כתיבת הקלף. הגט יכתב בארמית ויכלול את "שחרור" האישה מקשר הנישואין, ובכך הופך אותה בעצם למותרת לכל אדם. כאשר כתיבת הקלף תסתיים יתבצע טקס מסירת הגט.

הבעל והאישה יעמדו יחד מול הדיינים והבעל מחוייב להניח את הגט בידי האישה תוך אמרת נוסח קבוע של משפטים הלכתיים. האישה צריכה לצעוד מספר צעדים עם הגט בידה עד שהרב אומר לה כי היא "מותרת לכל אדם".

כוחה של הרבנות

אנשים רבים רואים את החובה בעריכת הטקס הדתי כמשפילה עבור בני הזוג ועבור האישה בפרט. המדובר בטקס דתי אשר לא רבים מהאוכלוסיה מזדהים איתו. הסיטואציה של גירושין הינה קשה לכל אדם, והצורך לעמוד מול האדם ממנו את מתגרשת, תוך שאת מחויבת לאמירת משפטים וביצוע פעולות דתיות יכולה להכביד עד מאוד את התהליך.

יש לדעת כי גם זוגות אשר מבקשים להתגרש לאחר שנישאו בנישואין אזרחיים שלא במסגרת הרבנות, יהיו גם הם מחוייבים בגירושין אזרחיים הלכתיים, שייעשו בבית המשפט לענייני משפחה. הדין ההלכתי במדינת ישראל חושש ממצב שבו לא יהיה מעקב אחר זוגות נשואים או גרושים וייתכנו נישואין פסולים, ועל כן מחייב לחומרה את הזוגות בגירושין הלכתיים.

למעט נישואין וגרושין, שהינם בסמכותם הייחודית של בית הדין הרבני, כל הנושאים הכרוכים בתביעת הגירושין כגון: מזונות, משמורת על ילדים או חלוקת רכוש מצויים בסמכות מקבילה של בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. הסמכות תיקבע על ידי מירוץ סמכויות, כלומר, מי מבני הזוג אשר יגיש ראשון את התביעה, הוא שיקבע את הסמכות שתידון בעניינם.

סרוב למתן גט

הליך הגירושין יכול להיות פשוט יותר כאשר שני בני הזוג נותנים את הסכמתם לגט ומחליטים יחד על הפרידה. במקרה ובו בני הזוג אינם מצליחים להגיע לכדי הסכמה, ורק אחד מבני הזוג רוצה בגירושין, הוא יכול להגיש תביעה לגט לרבנות, במסגרתה הוא יסביר את הנסיבות שהביאו אותו לרצות בגירושין.

בן הזוג אשר אינו רוצה להתגרש יכול לבקש מהרבנות להציע הליך של "שלום בית", או להגיש כתב הגנה לתביעה המסבירה מדוע אין במקרה הנ"ל עילות לגירושין, המצדיקות מתן גט. כמו בכל דיון משפטי בו יש תובע ונתבע, גם במקרה זה יתנהל דיון בבית הדין הרבני בו ינתנו לצדדים ההזדמנות לטעון את טענותיהם ובסופו של הליך יכריע בית הדין באשר לגירושין.

===> פנו עכשיו לייעוץ מיידי בנושא דיני משפחה לעו"ד ערן עזרא - טלפון 072-2570465 <===